Turkcell CEO’luğuna 3 aday! – Paraanaliz

Merhabalar,

Türkiye’nin en büyük telekom operatörü Turkcell’de yeni CEO arayışı sürüyor. Bülent Aksu’nun 11 günlük kısa CEO’luk görevinin ardından üç önemli isim öne çıkıyor.

 

 

Turkcell’e 14 Eylül 2023 tarihinde Genel Müdür (CEO) olarak atanan Bülent Aksu’nun görevine son verilmesinin ardından şirkette CEO olarak kimin atanacağı kulislerde konuşuluyor. Aksu’nun, CEO’luk koltuğunda 11 gün oturmasının ardından yeni CEO olarak üç isim öne çıkıyor.

 

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Türk Hava Yolları CFO’su Murat Şeker ve TRT’nin eski Genel Müdürü İbrahim Eren isimleri kulisler konuşuluyor. Ali Taha Koç, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nde 2018’den bu yana önemli görevler üstlendi.

 

Murat Şeker, Türk Hava Yolları’nın son zamanlarda açıklanan rekor karlarında finansal operasyonlarını başında olmasıyla dikkat çekiyor. 2021’de TRT’de görevi son bulan İbrahim Eren ise şirketin genel müdürü olarak 5 sene görev sürdürmüştü.

 

 

ALİ TAHA KOÇ KİMDİR?

 

Dr. Ali Taha KOÇ 1980 yılında Ankara’da doğdu.

 

Tam burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 2001 yılında mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora öğrenimini burslu olarak ABD’de Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde tamamladı.

 

2006 yılında araştırma ve geliştirme (AR-GE) mühendisi olarak ABD’de Intel’de çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha KOÇ, Intel’de bulunduğu süre içerisinde 61 patent geliştirdi ve 23 makalesi bilimsel dergilerde yayımlandı. Intel’de birçok uluslararası proje geliştirip yönetti ve 2013 yılında en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu.

 

2014 yılında Türkiye’ye dönüşü sonrasında Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı. Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin (DBKM) kurulum sürecini yönetti.

 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın tensipleriyle, 12 Eylül 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atandı.

 

Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinin yanı sıra, TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesidir. Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir. Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha KOÇ, evli ve bir çocuk babasıdır.

 

 

MURAT ŞEKER KİMDİR?

 

2000 yılında Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Dr. Şeker, 2002 yılında Sabancı Üniversitesi’nden Ekonomi Master derecesini ve 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Minnesota Üniversitesi’nden Ekonomi alanında Doktora derecesini almıştır.

 

Dr. Şeker, 2008-2013 yılları arasında ABD’de Dünya Bankası’nın Finansal ve Özel Sektör Gelişimi Başkan Yardımcılığı altında Ekonomist olarak görev almıştır. Dünya Bankası’nda çeşitli ülkelerde yürüttüğü operasyonel projelerde görev almış; gelişmekte olan ülkeler ile ilgili inovasyon, girişimcilik, uluslararası ticaret ve büyüme konularında politika raporları ve araştırma yayınları hazırlamıştır.

 

2013-2016 yılları arasında Ziraat Bankası’nda Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Bölüm Başkanı olarak görev alan Dr. Şeker, bankanın tüm uluslararası finansman faaliyetleri ile finansal kuruluşlar ve yatırımcılar ile olan ilişkileri yönetmiştir. Aynı dönemde Ziraat Yatırım, Ziraat Hayat ve Emeklilik, Ziraat Sigorta şirketlerinde de yönetim kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür.

 

Temmuz 2016’da Türk Hava Yolları Genel Müdür (Mali) Yardımcısı olarak atanan Dr. Şeker, Ortaklığımızda finans, hazine, muhasebe, satın alma ve yatırımcı ilişkileri faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumludur. Dr. Şeker, Mart 2021 tarihi itibariyle Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyeliği ile de görevlendirilmiş olup, hali hazırda grup şirketlerinden Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. ve SunExpress’te Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır.

 

Dr. Şeker, 2015-2018 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinde yarı zamanlı eğitmen olarak çalışmış ve Ekim 2018’de Doçent unvanını almıştır.

 

 

 İBRAHİM EREN KİMDİR?

 

26 Mayıs 1980 tarihinde, İstanbul’da doğan 41 yaşındaki İbrahim Eren Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

 

Boğaziçi Üniversitesi’nin Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Londra’daki Westminster Üniversitesi’nden medya yöneticiliği alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine kültür sanat alanında çeşitli firmalarda görev alarak başladı.

 

Medya prodüksiyon sektöründe reklamlar, animasyonlar, ulusal ve uluslararası belgeseller ve tanıtım filmleri olmak üzere çok sayıda programın yapımcılığını üstlendi. Evli ve üç çocuk babasıdır. 2008 yılında Turkuvaz Medya Grubu bünyesindeki ATV’de göreve başlayan İbrahim Eren, 2013 yılında Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır. 2017 yılında ise Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atanmıştır.

 

Türkiye’nin ilk uluslararası haber kanalı TRT World’ün kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Öte yandan yedi sene aradan sonra TRT 2’yi tekrar yayın hayatına kazandırmıştır. Ayrıca göreve gelmesiyle beraber TRT faaliyet raporu yayınlamamaya başlamıştır.

 

İbrahim Eren, Avrupa Yayın Birliği (European Broadcasting Union – EBU) yönetim kurulu üyeliği ve Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Başkanlığının[5] yanı sıra Türksat yönetim kurulu üyeliğine de atanmıştır.

 

 

 

Kaynak: haber.aero


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın