Şimşek’in planlarında büyük ifşa! 19 gün sonra büyük darbe mi gelecek?

Merhabalar,

Ünlü Ekonomist Evren Devrim Zelyut, ülke ekonomisine dair önemli açıklamlarda bulunmaya devam ediyor. Çarpıcı iddialarda bulunan Zelyut bu kez de dolar kurunda çok önemli gelişmelerin yaşanacağını iddia etti.

Merkez Bankası’nın yaptığı hamle ile birlikte dolar kuru aşağı çekilmişti. Yatırımcılar piyasalarda meydana gelecek dalgalanmaları merak ederken Ekonomist Evren Devrim Zelyut’tan önemli açıklamalar geldi.

Zelyut, Uluslararası yatırımcılar ile 19 Eylül’de bir araya gelecek Şimşek’in haftalardır bu sunuma hazırlandığını iddia etti.

 

“OPERASYONLARINA HAZIRLANIN”

Zelyut; “24 Ağustos’ta yapılan faiz hamlesi sonrasında dolar yüzde 7’ye yakın değer kaybetse de, kayıplarının büyük bir bölümünü sonraki gün geri aldı. O halde bütün bu faiz artırımı ve gürültü, dolar/TL paritesini 65 kuruş aşağı çekmek için miydi? Bu sorunun cevabı hayır.

Yapılanlar, ileride yapılacakların zeminini hazırlamak, o tarafa bir kapı açmak içindi aslında. Çünkü gerçek anlamda oyunu değiştirecek hamlenin tarihi 19 Eylül olacak. Dünyanın en büyük yatırımcılarının katılmasının beklenildiği 19 Eylül tarihli Goldman Sachs toplantısında Mehmet Şimşek’in yapacağı sunum, yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelip gelmeyeceğini belirleyecek.

Şimşek’in son açıklamalarına bakılırsa da, bu doğrultuda bir zemin hazırlanıyor denilebilir. Türkiye’de mevcut olan döviz sorununun çözümü, ancak dışarıdan gelecek sıcak para ile halledilebilecek durumda. 19’unda yapılacak sunumdan yalnızca 2 gün sonra, Merkez Bankası’nın güçlü bir faiz artırımına daha gitmesi, piyasalarda bu işin ciddi olduğu algısını yaratacaktır.” dedi.

“TARİHİ ZİRVELERİNİ YENİLEMEYE DEVAM EDECEK”

Toplantının ardından döviz kurundaki temel beklentinin yanı sıra, Türkiye’ye gelmesi muhtemel paranın bir bölümünün de Borsa İstanbul’a yöneleceğini hatırlatan Zelyut; Bu da demek oluyor ki, son aylarda rekor üstüne rekor koşan borsa, tarihi zirvelerini yenilemeye devam edecek. Kasım ayına yönelik 11 binlik bir endeks beklentisi, çok sürpriz olmayacaktır. Bu nedenle 19 Eylül’deki toplantının tarihi bir öneme sahip olacağını düşünüyorum.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın