Merkez Bankası Sadeleşmeye Devam Ediyor: ‘Enflasyon Düşsün Diye’ Kredi Kartı Nakit Çekim Faizleri Yükseldi

Merhabalar,

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Resmi Gazete’de yayımlanan kredilere yönelik sadeleşme süreci kararlarını açıkladı.

 

 

TCMB açıklamasında, Para Politikası Kurulu’nun (PPK) 20 Temmuz 2023 tarihinde açıkladığı “makro finansal istikrarı güçlendirecek” ve “piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak” sadeleşme sürecinin kademeli süreceği vurgulanırken, “parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları” alındığı belirtildi.

 

21 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan parasal sıkılaşma sürecinde destekleyici KKM için yüzde 15 oranında zorunlu karşılık uygulaması hatırlatıldı.

Yeni sadeleşme süreci kapsamındaki kararlar da açıklandı.

 

Yeni sadeleşme süreci kapsamındaki kararlar da açıklandı.

Kredi büyümesine göre, menkul kıymet tesisi kapsamında yüzde 3 olan TL ticari kredilerde aylık büyüme sınırı yüzde 2,5 olarak belirlendi. ‘İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri’ sınırlandırmanın dışında tutuldu.Faiz oranına göre menkul kıymet tesisi uygulaması sadeleştirilerek, ‘ihracat ve yatırım kredileri hariç’ TL ticari kredilerde birinci kademe kaldırılarak faiz sınırının tek kademe olarak uygulanmasına karar verildi.Taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırı yüzde 2 olarak belirlendi. İhtiyaç kredilerinde değişikliğe gidilmeyip yüzde 3 sınırı korundu.

Enflasyonun kontrolü ve iç talebin dengelenmesi kapsamında kredi kartı nakit kullanımlarına ve kredili mevduat hesaplarına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a (1,91’di) yükseltildi.

 

İhracat ve yatırım kredileriyle deprem bölgesine yönelik krediler, tüm tedbirlerinin dışında tutuldu.

Ayrıca ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla;

Ayrıca ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla;

  • Reeskont kredilerinin günlük limiti 1,5 milyar TL’ye yükseltildi.
  • Reeskont kredilerinde KOBİ payının artırılmasına ve kullandırımlarda ihracat artış performansının dikkate alınmasına karar verildi.

sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerine erişim şartları kolaylaştırıldı.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın