Çin ekonomisinden haberler: PBoC zorunlu karşılıkları düşürdü, imalat sanayi PMI yeniden büyüme alanında

Merhabalar,

Çin Merkez Bankası, finansal kuruluşların rezerv olarak tutmaları gereken döviz miktarını bu yıl ilk kez azaltacağını ve bunun da yuanın son dönemdeki düşüş hızını yavaşlatmayı amaçladığını bildirdi.

Çin MB açıklamasına göre, 15 Eylül’den itibaren yabancı para zorunlu karşılık oranı 200 baz puan düşürülerek yüzde 6’dan yüzde 4’e indirilecek.

Yapılacak bu indirim ile Çin’in Temmuz sonunda 821,8 milyar dolar olan döviz mevduatından 16,4 milyar dolar serbest kalacak.

Çin MB, aldığı kararın amacının “finansal kurumların döviz fonlarını kullanma kabiliyetini geliştirmek” olduğunu söyledi.

Mizuho Bank’ın Asya FX stratejisti Ken Cheung, “FX zorunlu karşılık oranı indirimi, Çin’in yeni parasal genişleme turu devam ederken yuanın değer kaybı baskısını hafifletmeye yardımcı olacak. İndirim, ekonomiyi canlandırmak için daha fazla faiz indirimi için daha fazla politika alanı kazandıracak” dedi.

Beklenmedik büyüme

Çin’in imalat aktivitesi Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde genişleyerek imalat sektöründeki daralmanın sonuna yaklaşılmış olabileceğine dair işaret verdi.

Caixin imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos ayında Şubat ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Temmuz ayında 49,2 puan ile daralmaya işaret eden imalat PMI, Ağustos ayında 50 puan olan başa baş seviyesinin üzerine çıkarak 51,0 açıklandı.

Caixin anketine göre, imalatçılar artan piyasa talebi sayesinde hem üretim hem de toplam sipariş alımlarında artış bildirdi. Satışlardaki artış, yeni ihracat siparişlerindeki derinleşen düşüşlerle tezat oluşturarak, daha güçlü iç talebin büyümenin ana kaynağı olduğunu gösteriyor.

Bu arada planlanan şirket genişlemeleri sektördeki istihdam artışını destekledi ve Mart 2010’dan bu yana en hızlı istihdam yaratma oranına yol açtı. Birikmiş iş hacmi art arda üçüncü ayda da sınırlı bir artış gösterdi. Yüksek sıcaklıklar ve seller nedeniyle fabrikaların geçici olarak kapanmasının tamamlanmamış iş yükünü artırdığı bildirildi.

Caixin Insight Group ekonomistlerinden Wang Zhe, “İleriye baktığımızda, mevsimsel etkiler yavaş yavaş azalacak, ancak yetersiz iç talep ve zayıf beklentiler sorunu daha uzun bir süre kısır döngü oluşturabilir” dedi.

Ekonomi, Caixin


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın