Bu sezon 4 kişilik kampın geceliği ortalama 1000 TL’yi bulacak: Yerli turistin karavan seferi

Merhabalar,

Son yılların beğenilen tatil aracı karavanlara olan talep katlanarak devam ediyor. Pandeminin akabinde artan talebe, yüksek fiyatları nedeniyle yazlık alamayan ve otellere büyük bütçeler ayırmak istemeyen yerli turistler de eklendi. Yaz dönemi öncesi karavan üreticilerine olan talep geçtiğimiz yıla kıyasla ikiye katlandı. Lakin, birçok ekipmanı Avrupa ülkelerinden geldiği için /TL kuruna bağlı olarak karavan üretim ve satış maliyetleri de tıpkı ölçüde arttı. 2022 yılında standartlara uygun orta düzey bir çekme karavan 100-150 bin TL’ye satın alınabilirken bu yıl fiyatlar 300 bin TL’lere yükseldi. Fiat Ducato, Citroen Jumper üzere Van tipi araçlardan dönüştürülen motokaravanlar için ise araç dahil en az 1 milyon TL ayırmak kural.

GECELİK ORTALAMA 300 TL

Artan sahip olma maliyetlerine karşın karavan tatili, otel ve tekne tatiline kıyasla fiyat avantajını ise koruyor. Hususla ilgili Hürriyet’e bilgiler veren Türkiye Kamp ve Karavan Derneği Onursal Lideri Sabahattin Ergin, “Bu dönem karavan kamp alanlarının geceliği kişi başı ortalama 300 TL düzeyinde. 4 kişilik bir aile için gecelikortalama 1000 TL’yi buluyor. Türkiye’de standartlara uygun karavan kampı alanı sayısı ise çok az. 10 adet civarı gerçek manada kamp alanımız var. Karavan sahipleri de maalesef birden fazla vakit kamp alanları yerine kamuya açık alanlara araçlarını çekiyorlar. Bu da etraf sakinleri ve lokal idareler açısından ıstıraplar yaratıyor” dedi.

‘100 BİN TL’YE ALMA’

Karavan üreticileri ise vatandaşları standartlara uygun karavan üreten yerleri tercih etmeleri konusunda uyarıyor. Akdeniz Karavan’ın sahibi Erkan Erol, “Şu anda 100-150 bin TL’ye de çekme karavan bulunabilir ancak bunlar merdivenaltı diye tabir ettiğimiz standartlara uygun olmayan üreticilerin elinden çıkma karavanlardır. Vatandaşlara tavsiyemiz araştırma yapmadan karavan satın almamalarıdır. Standartlara uygun bir çekme karavan muhtaçlığa nazaran 250 bin TL’den başlıyor. Motokaravan için dönüştürme maliyetleri en az 300-500 bin TL’leri buluyor. Boyuta, konfora ve gereç kalitesine nazaran fiyatlar artıyor” dedi. Seyahat Karavan Genel Müdürü Sait Belgi ise yüksek otel fiyatları ve ulaşılmazı sıkıntı yazlık fiyatları nedeniyle bu dönem karavan üretimine talebin iki kat arttığını belirtti.

bu sezon 4 kisilik kampin geceligi ortalama 1000 tlyi bulacak yerli turistin karavan seferi 7LghJbEu

2023 GÜNLÜK KAMP TARİFESİ

Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın