Borsada yaşanan sert düşüş sonucunda kayıplar %3’ü aştı

Merhabalar,

Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısının tarihi seviyelere çıktığı bir dönemde, özellikle ulaştırma ve bankacılık sektörlerindeki keskin gerileme öncülüğünde kayıplar büyüdü.

 

 

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 8 milyonu aşmış durumda, ancak buna rağmen borsada yaşanan düşüşler hızla arttı. BIST 100 endeksi gün içinde 7,845 puana kadar gerileyerek, günün sonunda %3.06 oranında bir düşüşle 7,866 puandan işlem gördü.

 

Özellikle ulaştırma ve bankacılık sektörlerinde yaşanan yaklaşık %4’lük düşüşler, borsadaki satışların dikkat çeken bir bölümünü oluşturdu.

 

Diğer yandan, Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuscu, mevduat ve kredi faizleri arasındaki marjın her geçen gün arttığını ve bankaların yılın son çeyreğinde yüksek karlar açıklayabileceğini belirtti.

 

 

YATIRIMCILAR FAİZ KARARINI BEKLİYOR

 

Borsa yatırımcıları, faiz oranlarının gelecekteki seyrini anlayabilmek için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) gelecek hafta perşembe günü açıklayacağı faiz kararını beklemeye başladı.

 

HSBC, bugün yayınladığı bir notta, TCMB’nin gelecek hafta yapılacak toplantısına yönelik beklentilerini açıkladı. HSBC’nin tahmini, TCMB’nin 26 Ekim tarihindeki toplantısında 250 baz puanlık bir faiz artırımı yapacağı yönündeydi. Ayrıca, bankanın ekonomistleri yıl sonuna doğru politika faizinin yüzde 32,5 seviyesine çıkacağını öngördüler.


Güncel haberler için bizi takipte kalmayı unutmayın!

Yorum yapın